200 yıla yaklaşan tarihi bina içerisinde İstanbul Sinema Müzesi, üç koleksiyoner ve iki enstitü ile birlikte oluşturulmuş 130 parçalı eşsiz eserleri ile dünyanın en iyi ilk üç sinema müzesi arasındadır. İSM, biri dijital biri sinema tarihini yansıtan iki katının yanı sıra galeri katında ulusal ve uluslarası sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır.
 
Kalıcı Koleksiyon: Sinema’nın Tarihi
 
18. Yüzyılda başlayan ve insanoğlunun hareket arayışı olarak tanımlanabilecek döneme ait obje ve optik oyuncaklar müze sunumunun başlangıç dilini oluşturmaktadır. 1750’li yılların salon oyuncaklarından karanlık kutunun gizemli dünyasına; zoetrop ve praksinoskopların büyülü eğlencesinden, İpek Yolu seyyah ve gezginlerinin ziyaret ettikleri farklı coğrafya ve kültürleri anlattıkları büyülü fenerlere kadar dönemin önemli cihazları ziyaretçileri bekliyor.
 
Lumiere kardeşlerin 1890 tarihli sinematografı, sessiz sinema döneminin ikonik kameraları, Buster Keaton’ın “Kameraman” filmiyle özdeşleşmiş Prevost kamerası ve I. Dünya Savaşı’nın tüm dramatik görüntülerinin çekilmiş olduğu efsanevi Moy&Bastie kamera ve  Atatürk'ün 10. Yıl Nutku’nun çekildiği kamera koleksiyonun parçalarından sadece birkaçı…
 
Ayrıca Nuri Bilge Ceylan’dan Semih Kaplanoğlu’na, Tuncel Kurtiz’den Ahmet Uluçay’a dünyanın en önemli festivallerinden ödül kazanan Türk sinemacıların ödülleri de İstanbul Sinema Müzesi’nde.
 
İnteraktif Dijital Müze
 
Ziyaretçilerin eğlenirken sinema tarihiyle ilgili bilgilenebilecekleri interaktif dijital uygulamalar da İstanbul Sinema Müzesi’nde
 
•  Artırılmış Gerçeklik Odası
 
Türk sinemasının hafızasında yer etmiş filmlerden seçilmiş sahneler ve Kapalı Çarşı’nın üç boyutlu haritasında sinema tarihimiz boyunca çarşıda çekilen filmlerden sahneler ile artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanılarak üzerine yönlendirilen tabletler ile canlanıyor.
 
•  Yeşil Çam Telefonda
 
Türk sinemasının en eğlenceli telefon sahneleri nostaljik telefonların ahizelerine.
 
•   Türk Sinemasının Hafıza Havuzu
 
Dünyada bir sinema müzesinde ilk kez kullanılacak olan etkileşimli dijital masa uygulamasıyla, Türk Sineması ziyaretçilere sunuluyor. 8.406 film, 31.106 sinema emekçileri... En doğru tanımla, sinemamızın belleğini parmaklarınızın ucuna getiriyor.
 
Sergi Alanı
 
Ülkemizde ve dünyada dolaşımda olan koleksiyonların yanı sıra müze tarafından derlenen tematik sergilerin yer aldığı 650 metrekarelik sergi alanı İstanbul Sinema Müzesi’nin koleksiyonuna dinamizm ve çeşitlilik kazandırıyor. Sergi alanında sinemayla ilgili dünya çapında sergiler sanatseverler ile buluşuyor.